თბილისის ჰაბს ახალი ხელმძღვანელობა ჰყავს
ევროპის აკადემიის თბილისის რეგიონული ცენტრის (ჰაბი) ახალ ხელმძღვანელად 2023 წლის ნოემბერში პროფესორი დავით ლორთქიფანიძე აირჩიეს. მისი წინამორბედი, ჰაბის პირველი არჩეული აკადემიური დირექტორი, პროფ. დავით ფრანგიშვილი გახლდათ, რომელიც თანამდებობას 2019 წლის 24 აპრილიდან – ჰაბის ოფიციალური გახსნის დღიდან იკავებდა.
პროფესორი დავით ლორთქიფანიძე თვით ევროპის აკადემიის წევრად არჩეულ იქნა 2010 წელს. აქვე აღსანიშნავია, რომ აკადემიკოს თამაზ გამყრელიძის შემდგომ იგი გახლავთ რიგით მეორე ქართველი, ვისაც აღნიშნული პატივი ერგო.
„მინდა გამოვიყენო შესაძლებლობა და მადლობა გადავუხადო ევროპის აკადემიასა და თბილისის რეგიონულ ცენტრს ამ საპატიო პოზიციის ნდობისთვის. ჩემი წინამორბედი, პროფ. დავით ფრანგიშვილი არაჩვეულებრივი მეცნიერი და პიროვნებაა, რომელიც სამეცნიერო საბჭოში, ჩვენთან ერთად გააგრძელებს მუშაობას. ვეცდები, ძალ-ღონე არ დავიშურო ცენტრის საქმიანობის მომავალი განვითარებისთვის.“ – აღნიშნა პროფ. დავით ლორთქიფანიძემ, გამოხატა რა მადლიერება ნდობისა და მიცემული შესაძლებლობისთვის.
დავით ლორთქიფანიძე ამჟამად გახლავთ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორი და საქართველოს ეროვნული მუზეუმის გენერალური დირექტორი მისი დაარსების დღიდან (2004 წელი). მისი სამეცნიერო საქმიანობის სფეროა ადამიანისა და ბუნების ევოლუციის საკითხები. აღსანიშნავია, რომ იგი ხელმძღვანელობდა გუნდს, რომელმაც საქართველოში, კერძოდ კი დმანისში აღმოაჩინა უძველესი ადამიანის ნაშთი და საფუძველი ჩაუყარა და უხელმძღვანელა კვლევას, რომლის შედეგად, ასევე საქართველოში, აღმოჩენილ იქნა ღვინის უძველესი კვალი მსოფლიოში.
დავით ლორთქიფანიძე გახლავთ 180-ზე მეტი სამეცნიერო სტატიის ავტორი. მისი ნაშრომები გამოქვეყნებულია ისეთ მაღალრეიტინგულ ჟურნალებში, როგორებიცაა: Nature, Science Magazine, PNAS და ა.შ. მას მიღებული აქვს მრავალი პრემია, მათ შორის საქართველოს, საფრანგეთისა და გერმანიის სახელმწიფო ორდენები და ისეთი პრესტიჟული ჯილდოები, როგორებიცაა იტალიის აკადემია ლინჩეის პრემია (Accademia Nazionale dei Lincei Fabio Frassetto) 2008 წელს, როლექსის ჯილდო ინიციატივებისთვის (the Rolex Award for Enterprise) 2004 წელს, ალექსანდერ ფონ ჰუმბოლდტის სამეცნიერო პრემია (Alexander von Humboldt Foundation Research Award) 2014 და მრავალი სხვა.
დავით ლორთქიფანიძის აკადემიურ მიღწევებზე საუბრისას, არ უნდა გამოგვრჩეს, რომ იგი ასევე, აქტიურად არის ჩართული მსოფლიოს წამყვანი მუზეუმების მართვაში, როგორც საერთაშორისო, ისე ადგილობრივ დონეზე. იგი გახლავთ არაერთი საერთაშორისო სამუზეუმო საბჭოს წევრი თუ თავმჯდომარე და როგორც უკვე აღვნიშნეთ საქართველოს ეროვნული მუზეუმის გენერალური დირექტორი. სწორედ, მისი ხელმძღვანელობის პერიოდში, თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად, განახლდა ეროვნული მუზეუმის ქსელში შემავალი შვიდი მუზეუმი და ხელახლა გაიღო მათი კარი საზოგადოებისთვის.
ჰაბის სამომავლო გეგმებზე საუბრისას პროფ. დავით ლორთქიფანიძე აღნიშნავს: „ევროპის აკადემიის თბილისის რეგიონული ცენტრის პრიორიტეტები მომდევნო რამდენიმე წლის განმავლობაში იქნება ევროპულ სამეცნიერო ინსტიტუციებთან კავშირის კიდევ უფრო გაღრმავება, ახალი პროექტების ხელშეწყობა, სამეცნიერო დიპლომატიის, როგორც დარგის განვითარება. ასევე, ჩვენ ვიზრუნებთ მეცნიერების კომუნიკაციის გაძლიერებაზე, რათა მეცნიერება რაც შეიძლება გასაგები გავხადოთ საზოგადოებისთვის.“
დავით ლორთქიფანიძე ხაზს უსვამს მის ძლიერ სურვილს, რომ მეცნიერება გახდეს ყველასთვის ხელმისაწვდომი და დასძენს: „ძალიან დიდი სურვილი მაქვს, რომ შეიქმნას ახალი პლატფორმები, რომლის საშუალებითაც მოხდება საზოგადოებაში სამეცნიერო ცნობიერების ამაღლება. ჩვენ უკვე ვთანამშრომლობთ რამდენიმე პროექტზე National Geographic Magazine – საქართველოსა და Euronews Georgia-თან ერთად.
ვფიქრობ, მნიშვნელოვანია საზოგადოებას მეცნიერებაზე ველაპარაკოთ გასაგებ ენაზე. ჩემი მიზანია, რომ თბილისის ჰაბი გახდეს ყველაზე ღია სამეცნიერო პლატფორმა საქართველოში.“
ევროპის აკადემიის პრეზიდენტი, პროფესორი მარია მაკაროვმა გამოეხმაურა თბილისის რეგიონულ ცენტრში განხორციელებულ ცვლილებებს: „ევროპის აკადემიის სახელით მინდა გულწრფელი მადლობა გადავუხადო დავით ფრანგიშვილს, რომელიც პირველი ხუთი წლის მანძილზე გულითადად ხელმძღვანელობდა თბილისის ჰაბს. სწორედ მისი ხედვისა და თავდადების შედეგია ის წარმატება და გავლენა, რომელსაც ჰაბმა მიაღწია.
ვემშვიდობებით რა დავით ფრანგიშვილს, გულთბილად ვესალმებით დავით ლორთქიფანიძეს თბილისის ჰაბის აკადემიური დირექტორის პოსტზე. დარწმუნებული ვარ, რომ მისი ხელმძღვანელობით, ჰაბი განაგრძობს განვითარებას და კიდევ უფრო გააღრმავებს მნიშვნელოვან კავშირებს აკადემიურ საზოგადოებაში.“ – აღნიშნა პროფ. მარია მაკაროვმა.

Professor David Lordkipanidze MAE steps into the role previously held by Professor David Prangishvili MAE, who served as Tbilisi’s inaugural Director since the Hub’s official opening on 24th April 2019, at Tbilisi State University, in the presence of the then Georgian Prime Minister, Mamuka Bakhtadze.
Professor Lordkipanidze was elected as a Member of the Academia Europaea in 2010, becoming the second Georgian to receive this honour after Thomas V. Gamkrelidze. In December 2023, he became Academic Director of the Academia Europaea Tbilisi Knowledge Hub. He is also a member of the Georgian National Academy of Sciences, and a foreign member of the USA National Academy of Sciences.
Expressing gratitude for the opportunity, Professor Lordkipanidze said,
“I would like to take this opportunity to thank the Academia Europaea and the Tbilisi Knowledge Hub for trusting me with this honourable position. I had a great predecessor, Professor David Prangishvili, who remains on the Hub Advisory Board. I will do my best to ensure further development of the Hub.”
David Lordkipanidze is a professor at Tbilisi State University and has led the Georgian National Museum (GNM) since its establishment in 2004. His scientific interests are related to human evolution and issues of natural history. Notably, he led the team that unearthed the earliest human remains outside of Africa at Dmanisi, Georgia, and spearheaded research that identified the oldest traces of wine in the world, also discovered in Georgia.
With over 180 scientific publications, including numerous articles in journals such as Nature, Science Magazine, and PNAS, he has received accolades including national decorations from Georgia, France, and Germany, as well as prestigious awards like the Accademia Nazionale dei Lincei Fabio Frassetto, the Rolex Award for Enterprise, and the Alexander von Humboldt Foundation Research Award.
In addition to his academic pursuits, he is deeply involved in the governance of leading museums both globally and locally, serving as both member and chair of science committees. Under his leadership, seven museums under the GNM umbrella have been renovated and have opened their doors to the public.
Looking ahead, Professor Lordkipanidze has ambitious plans for the Tbilisi Hub,
“Building strong bridges with European science, bringing new inspiration, strengthening science communication and public outreach, as well as supporting the development of science diplomacy will be the priorities of the Tbilisi Hub for the next few years.”
Highlighting his passion for making science accessible to all, he added,
“I feel particularly passionate about creating new platforms to increase public awareness about science. We are already working on several projects in partnership with National Geographic Magazine, Georgia and Euronews Georgia.
I think it is important to bring science to the public in an understandable way. My aim is for the Tbilisi Hub to be the most open platform of science communication in Georgia.”
Expressing her appreciation, President of Academia Europaea, Professor Marja Makarow said: “On behalf of Academia Europaea, I extend heartfelt gratitude to David Prangishvili for his leadership and dedication during the first five years of the Tbilisi Hub, the success and impact of which have been based on his vision and commitment.
As we bid farewell to David Prangishvili, we warmly welcome David Lordkipanidze as the new Director of the Tbilisi Hub. I am confident that under his guidance, the Hub will continue to thrive and foster meaningful connections within the academic community.”