პროფ. ჰერმან პარცინგერის საჯარო ლექცია
3 აპრილს, 16:00 საათზე ევროპის აკადემიის თბილისის რეგინული ცენტრისა და გოეთეს ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა პრუსიის კულტურული მემკვიდრეობის ფონდის პრეზიდენტის, პროფ. ჰერმან პარცინგერის საჯარო ლექცია “მუზეუმის კუნძული და ჰუმბოლდტის ფორუმი: პრუსიის კულტურული მემკვიდრეობის ფონდის წინაშე მდგარი მიმდინარე გამოწვევები მეცნიერებასა და საზოგადოებას შორის”.
გერმანიისა და ევროპის უდიდესი კულტურის სფეროს ინსტიტუცია – პრუსიის კულტურული მემკვიდრეობის ფონდი აერთიანებს ბერლინის სახელმწიფო მუზეუმებს, ბიბლიოთეკებსა და პრუსიის სახელმწიფო არქივს. მისი კოლექციები ფაქტობრივად ყველა ტიპის კულტურულ მემკვიდრეობას მოიცავს: ხელოვნებასა და მატერიალურ კულტურას, ლიტერატურას, დოკუმენტებსა და მუსიკალურ არქივს.
პროფ. ჰერმან პარცინგერი 2008 წელს დაინიშნა პრუსიის კულტურული მემკვიდრეობის ფონდის პრეზიდენტად. ის არის საერთაშორისო დონეზე აღიარებული მეცნიერი, რომელიც ნაყოფიერად მუშაობს არქეოლოგიასა და კულტურული მემკვიდრეობის მართვის სფეროში. პროფ. ჰერმან პარცინგერის ხელმძღვანელობით პრუსიის კულტურული მემკვიდრეობის ფონდში განხორციელდა არაერთი მნიშნველოვანი პროექტი, მათ შორის, ორგანიზაციის სრული რებრენდინგი, რომელიც დაწესებულების თანამედროვე სტანდარტებზე გადაყვანას გულისხმობდა.
2014 წელს საქართველოს ეროვნული მუზეუმის კორპორატიული ჟურნალისთვის მიცემულ ინტერვიუში პროფ. პარცინგერის აღნიშნავს: “საზოგადოებრივ ჩართულობას ბევრი სხვადასხვა ასპექტი აქვს. პირველ რიგში, მუზეუმის პროგრამები ხალხზე უნდა იყოს ორიენტირებული, საზოგადოების სხვადასხვა სეგმენტზე, რაშიც იგულისხმება როგორც სხვადასხვა ასაკობრივი ჯგუფი, ასევე განსხვავებული განათლებისა თუ კულტურული და რელიგიური წარსულის მქონე ადამიანი.“ ამ ინტერვიუს გამოქყვენებიდან ათი წლის შემდეგ, გოეთეს ინსტიტუტში შეკრებილ პუბლიკას, ის ესაუბრა იმ პრობლემებისა და გამოწვევბის შესახებ, რომელიც თანამედროვე საზოგადოებასა და მეცნიერებას შორის დღეს არსებობს.
პროფ. პარცინგერს საქართველოსთან რამდენიმე ათწლეულის თანამშრომლობა აკავშირებს. პირველად იგი საქართველოს, ჯერ კიდევ ძალიან ახალგაზრდა, თავისი ხელმძღვანელის, ცნობილი არქეოლოგის, პროფ. კოსაკის რეკომენდაციით ეწვია, რათა ვანის საერთაშორისო სიმპოზიუმში მიეღო მონაწილეობა. მას შემდეგ იგი მჭიდროდ ურთიერთობს ქართველ მკვლევრებთან.
2009-2012 წლებში საქართველოს ეროვნულ მუზეუმსა და პრუსიის კულტურული მემკვიდრეობის ფონდსა და მასში შემავალ ბერლინის სახელმწოფო მუზეუმებს შორის ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა დაძმობილების პორექტი, რომელსაც გერმანიის მხრიდან პროფ. პარცინგერი ხელმძღვანელობდა, ხოლო საქართვლოს მხრიდან – პროფ. დავით ლორთქიფანიძე. დაძმობილების პროექტს არაერთი საინტერესო ინიციატივა მოჰყვა, რომლებსაც სხვადასხვა ფორმითა და საშუალებით მხარი დაუჭირეს გოეთეს ინსტიტუტმა, საქართველოში გერმანიის საელჩომ, გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ, საქართველოს მთავრობამ, შოთა რუსთაველის ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა და სხვა უწყებებმა.
2018 წელს პროფ. ჰერმან პარცინგერი დაინიშნა ევროპა ნოსტრას აღმასრულებელ პრეზიდენტად. იგი არის მსოფლიოს მრავალი უნივერსიტეტის საპატიო დოქტორი, ასევე, მრავალი აკადემიის საპატიო წევრი და კულტურული მემკვიდრეობის სფეროს აღიარებული ლიდერი. ქართულ-გერმანული ურთიერთობების გაღრმავებისა და მეცნიერულ კვლევებში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილის აღსანიშნავად 2023 წელს პროფ. ჰერმან პარცინგერი არჩეულ იქნა საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის უცხოელ წევრად. მიმდინარე ვიზიტის დროს, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნულ აკადემიაში გაიმართა მისადმი მიძღვნილი ღონისძიება, სადაც ოფიციალურად გადაეცა წევრობის დამდასტურებელი სერტიფიკატი.

Public Lecture by Prof. Hermann Partzinger
On April 3, Prof. Hermann Partzinger, the president of the Prussian Cultural Heritage Foundation held the public lecture: “Museum Island and Humboldt Forum: The current challenge of the Prussian Cultural Heritage Foundation between science and the public”. The event was organized by the Academia Europaea Tbilisi Knowledge Hub and the Goethe-Institute Georgien.
The Prussian Cultural Heritage Foundation, largest institution of Germany and whole Europe in the field of culture, unites States Museums of Berlin, Libraries and State Archives of Prussia. Its collections consist of practically all types of cultural heritage: Art and material culture, literature, documentation and musical archives.
Prof. Hermann Partzinger, renowned scientist who fruitfully works in the direction of archaeology and cultural heritage management, was appointed as the President of the Prussian Cultural Heritage Foundation in 2008. Under his leadership various reforms were implemented in the Institution, including the full rebranding, aiming transformation of the Prussian Cultural Heritage foundation to the modern standards.
In 2014 during the interview given to the corporate magazine of the Georgian National Museum Prof. Partzinger noted: “Public engagement has many different facets. First of all, museums have to aim their programs at people within different parts of society, for example different ages, different interests and education, as well as cultural or religious backgrounds – museums must engage them all.” Ten years later from this interview professionals of the cultural field in Georgia had a chance to discuss the current challenges that are present between the modern society and science in the cultural institutions with him at the Goethe-Institute Georgien.
Prof. Hermann Partzinger’s friendship with Georgia counts several decades. First he visited Georgia when he was still very young following to recommendation of his professor, famous archaeologist himself, Prof. Georg Kossack. He came to Georgia to participate in the Vani International Symposium and since those times he collaborates with the Georgian scientists uninterruptedly.
The EU supported Twinning Project implemented between the Prussian Cultural Heritage Foundation’s State Museums of Berlin and the Georgian National Museum was led by Prof. Partzinger from the German side and by Prof. David Lordkipanidze from the Georgian side back in 2009-2012. The Twinning Project was followed by many different initiatives, where the partners of the institutions were the Goethe-Institute Georgien, German Embassy Tbilisi, German Ministry of Foreign Affairs, Government of Georgia, Shota Rustaveli National Science Foundation and etc.
In 2018, Prof. Hermann Partzinger was appointed as the Executive President of Europa Nostra, he is the Honorary Doctor of numerous universities as well as the Honorary Member of the Science Academies all over the world. In 2023 he was elected as the foreign Member of the Georgian National Academy of Sciences in recognition of the special merits in development of the Georgian-German relationships and scientific advancement. Welcome ceremony of Prof. Partzinger at the Georgina National Academy of Sciences was held a day prior of the public lecture.