საპატიო დოქტორის წოდების მინიჭების ცერემონია
საქართველოსა და უნგრეთის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის თანამშრომლობის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისათვის ეტვოშ ლორანდის (უნგრეთი) სახელობის უნივერსიტეტის რექტორს, პროფესორ დოქტორ ლასლო ბორის და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კვლევითი ინფრასტრუქტურის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისათვის ევროპის აკადემიის ყოფილ პრეზიდენტს, პროფესორ სირდ ქლოეთინგს, თსუ აკადემიური საბჭოს დადგენილებით თსუ საპატიო დოქტორის წოდება მიენიჭათ.
„საპატიო დოქტორის წოდება საქართველოს ორ დიდ მეგობარსა და გულშემატკივარს მიენიჭა: პროფესორ დოქტორ ლასლო ბორის, იმ წვლილისთვის, რომელიც მან შეიტანა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის განვითარებაში და ასევე სირდ ქლოთინგს, რომელიც სხვადასხვა დროს იყო ძალიან მნიშვნელოვან თანამდებობებზე და ყოველთვის უწყობდა ხელს საქართველოს უმაღლესი განათლების და მეცნიერების სფეროს განვითარებაში. მისი პირადი ინიციატივით, მისი კოლექცია, 5000 ტომი გადაეცა საჩუქრად თსუ-ს და დღეს ეს არის სარესურსო ბიბლიოთეკა სტუდენტებისათვის, რომელიც განთავსებულია თსუ გეოლოგიის დეპარტამენტში. მისი ინიციატივით გაიხსნა საქართველოში ევროპის აკადემიის წარმომადგენლობა,“- აღნიშნა თსუ რექტორმა გიორგი შარვაშიძემ.
“ჩვენ გვაქვს შესანიშნავი თანამშრომლობა თსუ-სთან. ეტვოშ ლორანდის სახელობის ბუდაპეშტის უნივერსიტეტში ჰუმანიტარულ ფაკულტეტზე ქართველოლოგია ისწავლება, გვაქვს ასევე ქართული ბიბლიოთეკა, რომელიც უნგრეთში საქართველოს ელჩის ხელშეწყობით სამი წლის წინ გაკეთდა. ამ წელს, დაახლოებით, 40 ქართველი სტუდენტი იღებს უმაღლეს განათლებას ეტვოშ ლორანდის უნივერსიტეტში, ამასთანავე, 30 სტუდენტი თსუ-ში სწავლობს უნგრულ ენას. ჩვენ, ორ უნივერსიტეტს გვაქვს შესანიშნავი ურთიერთობა, ვაფასებთ ერთმანეთის ენასა და კულტურას, შესაბამისად, ვაპირებთ, რომ გავაგრძელოთ მჭიდრო და სისტემატიური თანამშრომლობა,“- განაცხადა ეტვოშ ლორანდის სახელობის უნივერსიტეტის რექტორმა, პროფესორმა ლასლო ბორიმ.
ევროპის აკადემიის და ასოციაცია COST ყოფილი პრეზიდენტის, ევროპის კვლევის საბჭოს (ERC) ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტის, უნგრეთის რექტორთა კონფერენციის პრეზიდენტის და უნგრეთის მეცნიერებათა აკადემიის წევრის, უტრეხტის უნივერსიტეტის პროფესორის სირდ ქლოთინგის თქმით, „ეს საპატიო დოქტორობა ჩემთვის ძალიან ბევრს ნიშნავს, როგორც მეცნიერული, ასევე პერსონალური თვალსაზრისით. მოხარული ვარ, რომ საქართველო ევროპული ასოციაციის სამეცნიერო კორპორაციის სრულუფლებიანი წევრი გახდა მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების მიმართულებით. ევროპული ქსელის შექმნა საშუალებას აძლევს ქართველ მეცნიერებს ჩაერთონ ევროპის სამეცნიერო კვლევებში და მიიღონ დაფინანსება ევროპული კომისიებისგან. საქართველო მშვენიერი ადგილია მეცნიერებისა და ევროპაში მიმდინარე პროცესების შესასწავლად. ძალიან მიხარია, რომ ჩემი ბიბლიოთეკა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტს გადავეცი,“- აღნიშნა სირდ ქლოთინგმა.
დაჯილდოების ცერემონიალის შემდეგ პროფესორმა სირდ ქლოეთინგმა წაიკითხა საჯარო ლექცია თემაზე: ევროპული თანამშრომლობის პერსპექტივები მეცნიერებაში, ინოვაციებსა და პოლიტიკის რჩევებში“. “Perspectives on European cooperation in science, innovation and policy advice”.
ღონისძიებაზე საჯარო ლექცია ასევე წაიკითხა პროფესორმა ევა კონდოროშმა თემაზე: „მცენარეები გარემოსა და მდგრადი მომავლის სასარგებლოდ“. პროფესორი კონდოროში მცენარეთა ბიოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორია კვლევის მიმართულებით, ასევე უნგრეთის მეცნიერებათა აკადემიის ბრწყინვალების ცენტრის, ევროკომისიის მთავარი სამეცნიერო მრჩეველთა ჯგუფის და „აკადემია ევროპეას“ წარმომადგენელი და ევროპის კვლევის საბჭოს (ERC) ) ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი.

By decree of the Academic Council of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU), Honorary Doctorates of TSU were awarded to Prof. Dr. László Borhy, Rector of Eötvös Loránd University (Hungary) for his special contribution to the development of cooperation between the higher educational institutions of Georgia and Hungary, and to Prof. Sierd Cloetingh, former President of Academia Europaea, for his special contribution to the development of the TSU research infrastructure.
“Honorary Doctorates were awarded to two great friends of Georgia: Prof. Dr. László Borhy for his contribution to the development of Tbilisi State University and Prof. Sierd Cloetingh, who held very important positions at different times and had always promoted the development of higher education and science in Georgia. On his personal initiative, his collection, 5,000 volumes were donated to TSU and today it represents a resource library for students. In addition, Academia Europaea regional hub was opened in Georgia on his initiative,” Rector George Sharvashidze said.
Prof. Dr. László Borhy hailed the cooperation with TSU as excellent, saying that Kartvelology is taught at the Faculty of Humanities of Eötvös Loránd University. Moreover, a Georgian library was opened there three years ago with the support of the Georgian Ambassador to Hungary. He also noted that 30 students learn the Hungarian language at TSU, adding that the two universities will continue close and regular cooperation.
Prof. Sierd Cloetingh, former President of Academia Europaea and Association COST, former Vice President of the European Research Council (ERC), President of the Hungarian Rectors’ Conference and member of the Hungarian Academy of Sciences, noted that the honorary doctorate means a lot to him, from both scientific and personal points of view. He stressed that the creation of the European network allows Georgian scientists to engage in European scientific research and receive funding from European commissions. Georgia is a wonderful place to study science and the processes taking place in Europe, Prof. Cloetingh added.
Following the awards ceremony, Prof. Sierd Cloetingh gave a public lecture “Perspectives of European Cooperation in Science, Innovation and Policy Advice.”
Prof. Dr. Eva Kondorosi, Research Director of the Institute of Plant Biology, member of the Hungarian Academy of Sciences Centre of Excellence, representative of Academia Europaea and former Vice President of European Research Council (ERC) also delivered a lecture “Plants for the Benefit of the Environment and Sustainable Future.”